Brexit

By bus

Już jutro, 23 czerwca, odbędzie się referendum dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Niewątpliwie poniesie to za sobą istotne konsekwencje.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że taki krok jest groźny dla brytyjskiej gospodarki, co w przyszłości może skutkować znacznym zahamowaniem tempa wzrostu gospodarczego. Wynika to między innymi ze zmniejszenia wymiany handlowej oraz przepływu kapitału z pozostałymi państwami Unii. Ponadto wyjście Wielkiej Brytanii z UE mogłoby doprowadzić do zredukowania inwestycji, zaufania konsumentów, a w konsekwencji do zachwiania równowagi na rynkach finansowych. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, iż największe firmy finansowe zechcą przenieść swoje siedziby z Londynu do innych stolic europejskich.

Nie tylko gospodarka narażona jest na niekorzystne przekształcenia. Zmiany wpłyną również na rynek pracy. Brytyjczycy już w tej chwili zauważają spadek wynagrodzeń oraz trudność w pozyskaniu samej pracy. Ponadto 790 000 Polaków zamieszkujących Wyspy Brytyjskie martwi się zmianami dotyczącymi granic kraju. Migracja między Wielką Brytanią, a pozostałymi państwami Unii Europejskiej stanie się niewątpliwie trudniejsza. Nasi rodacy, w obawie przed Brexitem, licznie składają wnioski o nabycie brytyjskiego obywatelstwa. Polacy obawiają się przede wszystkim przepisu o minimalnych rocznych zarobkach, aby móc zostać w Anglii. Jak pokazują statystyki konieczne 35 tys. funtów rocznie zarabia tylko 14% Europejczyków.

Jak wynika z sondaży, zdania Brytyjczyków w sprawie Brexitu są równo podzielone. Jednak im bliżej referendum, tym więcej obywateli opowiada się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s