Bank Holiday!

 

bank holiday

Święta Wielkanocne to nieodłączna część chrześcijańskiej tradycji. Każdemu Polakowi na pewno kojarzą się ze święceniem pokarmów, które w niedzielny poranek spożywamy w gronie rodziny i najbliższych.

Po uroczystej Niedzieli nadchodzi Lany Poniedziałek – dzień cieszący przede wszystkim dzieci ale i dorosłych! Ten zwyczaj polewania wodą ma pogańskie korzenie. Śmigus oznacza symboliczne bicie witkami wierzby lub palmami po nogach i wzajemne polewanie się wodą. Miało to symbolizować wiosenne oczyszczenie z brudu i różnych zdrowotnych dolegliwości, a w późniejszym okresie również i z… grzechu. Dyngus natomiast wywodzi się go od wiosennego zwyczaju składania wzajemnych wizyt u znajomych i rodziny. Można było wtedy także liczyć na poczęstunek i zaopatrzenie w żywność na drogę.

Poniedziałek Wielkanocny w Anglii – Bank Holiday, również jest dniem ustawowo wolnym od pracy, ale obchodzony jest nieco inaczej. Zamiast znanego w Polsce zwyczaju oblewania się wodą, Anglicy urządzają gry i zabawy.

Najbardziej chyba popularną zabawą jest tzw. egg rolling, który polega na toczeniu ugotowanych na twardo jaj. Zawody wygrywa osoba, której najdalej uda się ‚dotoczyć’ jajko w całości.

W Hallaton w Leicestershire tego dnia odbywa się specyficzny pojedynek o nazwie ‚the Hare Pie Scramble and Bottle’, w którym biorą udział mieszkańcy Hellaton i sąsaidującej miejscowości Medbourne. Rolę ‚piłek’ odgrywają beczułki wypełnione alem, które trzeba przetransportować do wyznaczonej linii.
Równie nietypowe zawody odbywają się w miejscowości Gawthorpe w Yorkshire. Organizaowany jest tutaj bieg z węglem – zawodnicy mają do pokonania dystans jednej mili dźwigając 50 kilogramowy węgla.

Bank Holiday to również świetny czas dla Anglików na robienie zakupów i przygotowywanie się do pracy! 🙂

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s