It’s nearly Christmas!

keep-calm-its-nearly-christmas-101

Boże Narodzenie jest dla Anglików równie ważne jak dla Polaków, świętują jednak nieco inaczej. Jak wygląda świąteczny czas w Wielkie Brytanii?
Dekorowanie domów, ulic i sklepów rozpoczyna się na wyspach zdecydowanie wcześniej, już pod koniec listopada można napotkać świąteczne dekoracje oraz choinki.
Najważniejszym dniem świąt jest 25 grudnia czyli Christmas Day. W tym dniu rodziny spotykają się na tradycyjnym obiedzie. Co wtedy jedzą? Nie karpia, a pieczonego indyka z warzywami i sosem żurawinowym. Na deser natomiast podawany jest świąteczny pudding z dużą ilością bakalii, oblany brandy. Po obiedzie nie można zapomnieć o corocznym przemówieniu Królowej – Brytyjczycy gromadzą się przed telewizorami o godzinie 15.00 aby wysłuchać Elżbiety II.

christmas pudding
Christmas Pudding

Święty Mikołaj przychodzi do brytyjskich domów nocą, a prezenty zostawia w skarpetach. Pozostawione podarunki otwierane są 26 grudnia, w Boxing Day. Jest to także dzień, w którym odwiedza się znajomych i rodzinę.

Ciekawostką jest, iż zwyczaj wieszania jemioły wywodzi się właśnie z Anglii. W czasach starożytnych jemioła była świętością – uważano iż chroni ona przed złymi duchami. Zwyczaj całowania się pod nią narodził się dopiero w XVII wieku i do dziś cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.

Jemioła2.JPG

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s