Piątek trzynastego – pechowy?

Znaczna część ludzi wierzy w przesądy w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej znanych zabobonów jest wiara w pechowy piątek trzynastego.

Skąd przeświadczenie o tym, że to właśnie ten dzień jest bardziej pechowy od innych?

25893-730-dzis-piatek-13-go

 

Piątek trzynastego nie jest szczęśliwy dla mieszkańców między innymi krajów anglojęzycznych, francuskojęzycznych, portugalskojęzycznych, a także Polaków. Jest to przesąd stosunkowo nowy, bo pojawił się dopiero w XX wieku. Według jednej z teorii pechowość tej daty ma związek ze spaleniem na stosie Ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Templariuszy, które miało miejsce 13 października 1307roku. Tuż przed śmiercią miał on przekląć króla Francji Filipa IV oraz papieża Klemensa V, którzy zmarli w przeciągu roku od tego zdarzenia.

 

Część z nas tak bardzo obawia się tego dnia, że paniczny lęk przed piątkiem trzynastego uznany został za jednostkę chorobową i otrzymał nazwę paraskewidekatriafobia.

 

Wbrew pozorom, ten irracjonalny dla niektórych lęk, powoduje na Świecie znaczne straty ekonomiczne. Okazuje się bowiem, że Ci z nas którzy wolą nie dawać szansy pechowi, a jest ich dość sporo, nie kupują, nie latają i nie zawierają umów. Szacunku mówią o stratach rzędu 800 milionów dolarów w samych Stanach Zjednoczonych.

 

Jak nie dać się pechowi w piątek 13? Trzeba myśleć pozytywnie i nie szukać nieszczęść. To może być szczęśliwy dzień!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s